Excel kullanıcıları için kullanım kolaylığı sağlayan bir yöntem olan Koşullu Biçimlendirmeyi temel örneklerle anlatacağım. 

Koşullu Biçimlendirme yöntemi Excel’de bir tabloda yer alan belli hücreler içindeki sayısal değerlerin veya metinlerin belirli koşullara göre değişik hücre biçimlerinde görünmesi için kullanılır.

Öğrenci numaralarının ve sınav notlarının yer aldığı aşağıdaki tabloda notların genel hesabı ve öğrencilerin durumu da yer almaktadır. Bunun gibi az örnek olan tablolarda kendimiz de bu biçimlendirmeyi yapabiliriz elbette. Ama fazla verinin olduğu daha büyük tablolarda Excel’in bu özelliği bize kolaylık sağlayacaktır.

1

Örneğin dersten geçen öğrencileri yeşil dolgu ile göstermek isteyelim diyelim;

Bunun için öncelikle tablonun tamamını seçtikten sonra Koşullu Biçimlendirme seçeneği altında Hücre Vurgulama Kuralları>Metin seçeneklerini seçiyoruz.

2

Gerçekleşmesini istediğimiz koşulu bu pencereye yazıyoruz.

3

Bunun dışında ortalama değerin üstünde değer alan öğrencilerin notlarını belirlemeye çalışıyoruz diyelim. Öncelikle tabloda Genel sütunundaki verileri seçeriz. Sonrasında yine Koşullu Biçimlendirme seçeneği altından Üst/Alt Kuralları>Ortalamanın Üstünde seçeneklerini seçeriz.

4

5

Bir de veri çubuklarıyla ilgili örnek verecek olursak;

6

Ödev notlarından oluşan genel başarıyı veri çubuklarıyla görselleştirmek istersek Koşullu Biçimlendirme seçeneği altından Veri  Çubukları seçeneğini seçeriz.

7

Biçimlendirme seçenekleri bunlarla sınırlı değil elbette. Excel kullanıcılarına daha farklı alanlarda kullanabilecekleri seçenekler de sunmuş durumda.

Umarım faydası olmuştur..

Reklamlar