Örnek bir proje planlaması yaptığımız yazılara devam ediyoruz.Bu yazıda kaynakların genel görünümü,yorumlanması ve dengelenmesi hakkında grafikler inceleyeceğiz.

Öncelikle kaynakların şu andaki halini görüntülemek için “Görünüm” menüsünden “Kaynak Sayfası” seçilir.Fazla yüklenen kaynaklar şekilde olduğu gibi kırmızı görünmektedir.

kaynak1

Kaynak grafiklerini görüntülemek için “Diğer Görünümler” başlığı altından “Kaynak Grafikleri” seçilir.

proje2

Fazla yüklenmiş kaynaklardan biri olan “Satış Temsilcisi” kaynağının kaynak grafiğini incelersek; hangi tarihler arasında görevli olduğunu ve ne kadar görevli olduğunu görülebilir.

proje3

proje4

Fazla yüklenme olmayan kaynaklardan biri olan “İnsan Kaynakları Yöneticisi Yardımcısı” kaynağının grafiği ise şu şekildedir.

proje5

proje6

Kaynaklarla ilgili raporlara şu şekilde ulaşılır:

proje7

“Kaynak Genel Görünümü” raporunu incelersek;tüm kaynakların ait çalışma durumu görüntülenebilir.Henüz dengeleme yapılmadığı için satış temsilcisi ve mühendis kaynaklarının çalışmasının diğer kaynaklara göre fazla yüklenmiş olduğu görünmektedir.

proje8

Proje çalışmaya başlatıldığında ise çalışma durumu grafiğinde veriler çıkacaktır.

proje9

“Fazla Yüklenmiş Kaynaklar” grafiği incelenirse;sadece fazla yüklenmiş kaynaklara ait çalışma durumu görüntülenir.Kaynak dengeleme sonrası bu grafikteki veriler sıfırlanır.

proje10

proje11

Fazla yüklenmiş kaynakları dengelemek için “Kaynağı Seviyelendir” seçeneği kullanılır.

proje12

Dengeleme sonrasında zaman çizelgesi incelenerek toplam sürenin uzayıp uzamadığı ve hangi faaliyetin süresinin değiştiği incelenir.

Reklamlar