Merhabalar, bu yazımda Gantt Şemasının Excel’de çizimi temel bir örnek üzerinde anlatacağım. Gantt Şemasından birkaç cümleyle bahsedecek olursak; Henry Gantt tarafından tasarlanmıştır. Bir projenin tüm adımlarının planlılığının sağlanabildiği bir çizelgedir. Örneğimizi incelersek faaliyet isimleri,bu faaliyetlerin süreleri ve o faaliyetin gerçekleşmesi için tamamlanması gereken faaliyetler(öncüller) verilmiştir.

gantt1

A faaliyetinin öncülü yoktur.Süresi de 1 birim olduğu için başlangıç zamanı=0 birimde başlar ve 1 birimde biter. B faaliyetini başlayabilmesi içi A faaliyetinin bitmesi gerekmektedir.Bu yüzden en erken A faaliyetini bitiş zamanı=1’de başlayabilir.C faaliyetinin başlayabilmesi için A ve B faaliyetlerinin ikisinin de bitmesi gerekmektedir. A için bitiş zamanı=1 birim iken B için bitiş zamanı=3 birimdir.İkisinin de bitmesi gerektiği için en büyük değer seçilir.(B=3) C faaliyetinin en erken başlama zamanı=3 olmuştur.Bu şekilde tüm faaliyetlerin başlangıç ve bitiş zamanları belirlenir.

gantt2

Hazırlanan tablodaki isim,başlangıç zamanı ve süre bilgileri kullanılarak grafik eklenir.(yığılmış çubuk grafiği)

gantt4

Burada bizim Gantt Şemamızı oluşturacak çubuklar turuncu renkli olanlardır.Bu yüzden mavi renkli çubukları seçerek dolgularını beyaz yapılmalıdır.

gantt5

Sonrasında faaliyetlerin isimleri seçilip sağ tıklanarak sıralama değiştirilmelidir. Sağ tıklanıp ekseni biçimlendir tıklandıktan sonra çıkan ekranda “Ters Sırada Kategoriler” kutucuğu işaretlenmelidir.

gantt6

Daha sonra şemadaki tüm değerleri görmek için sürelerin olduğu sütuna sağ tıklanır ve ekseni biçimlendir seçeneği seçilir. Burada Excel’in otomatik verdiği “birincil ve ikincil değerleri” 1,0 olarak değiştirilir.

gantt7

Son işlem olarak grafiğin ismi  Gantt Şeması olarak değiştirilir.

gantt8

Reklamlar