Merhaba arkadaşlar, bu yazımda endüstri mühendisliği eğitimi gören pek çok kişinin aşina olduğu Arena programı hakkında, programı öğrenirken edindiğim bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Arena programı bir simülasyon programıdır.

Simülasyon Nedir?

turk_telekom_sistem_modelleme_347_1440_810

Arena programını öğrenmeye başlamadan önce bunu öğrenmemiz gerekir. En basit tanımıyla simülasyon gerçek bir sistemin taklit edilmesidir. Öncelikle gerçek sistemin bir modeli tasarlanır. Bu işlem bilgisayar kullanarak veya elle çizim şeklinde yapılabilir. Ancak günümüzde çok karmaşık sistemler dahi bilgisayar yardımıyla kolayca modellenebildiği için elle çizim örnekleri pek yaygın değildir. Tasarlanan model sayesinde sistemin davranışlarını anlayabilir, farklı durumlar karşısında sistemin işletilmesi için çeşitli değişiklikler yapabiliriz.

simulationmanufacturing2

Simülasyon bir diğer deyişle benzetim modellerinin kullanılma amacı da budur diyebiliriz. Sistemin modelinin sadece bir kez kurulması yeterlidir. Tasarımdan sonra geliştirilen stratejileri model üzerinde uygulayarak sonucu gözlemleyebiliriz. Bu sayede tüm farklı durumları gerçek sistemde uygulamamıza gerek kalmaz, zaman ve maliyet açısından kazanç sağlamış oluruz.

flowmaster01

Arena programı bize gerçek sistemin modelini tasarlamamızı sağlar. İçerisinde yer alan modüller ve bu modüllere kaydettiğimiz bilgiler ile kolaylıkla tasarımımızı yapabiliriz. Tasarım üzerinden yaptığımız benzetim çalışmaları bize her zaman en iyi sonucu vermeyebilir. Ancak karşılaştırmalı sonuçlar elde edebiliyor olmamız bize önemli bir avantaj sağlar. Bir sonraki yazımda temel bir örnek üzerinden Arena programında yer alan modülleri anlatacağım.

Görüşmek üzere.

Reklamlar